Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

Νίκη του ΠΑΟΚ με 1-0 και διακοπή με υπαιτιότητα της ΑΕΚ αποφάσισε ο Κομίνης

Στον ΠΑΟΚ κατακυρώνει το ντέρμπι της Τούμπας ο Γιώργος Κομίνης!

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Έλληνας ρέφερι κατακύρωσε, τελικώς, το γκολ του Βαρέλα στο 90’ και στο φύλλο αγώνα «χρίζει» νικητή τον δικέφαλο του βορρά με σκορ 1-0 απέναντι στην ΑΕΚ.

Πρωτάθλημα θα πάρει όλους θα τους τρελάνει...

Το 3-2 του Αστέρα Τρίπολης επί του ΠΑΟΚ πανηγυρίστηκε έξαλλα στο ΟΑΚΑ. Το «να 'τοι, να 'τοι οι πρωταθλητές» των 20.000 ΑΕΚτζήδων ακριβώς πριν την έναρξη του ματς, έδινε το κλίμα που επικρατούσε. Και το γκολ του Λιβάια (21') έδωσε στην Ενωση τη νίκη που ήθελε για να περάσει ξανά στη βαθμολογία και να γίνει (πάλι) φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου! Με ωραίο ποδόσφαιρο στο πρώτο 45λεπτο, πιο χαμηλό ρυθμό στο δεύτερο και έναν Κότνικ...

ΑΕΚ: Φουριόζα με Πανιώνιο για κορυφή!

Η ΑΕΚ βλέπει ως… μονόδρομο τη νίκη στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ το απόγευμα της Κυριακής (4/3) στις 17:15 (Onsports, Novasports 2).

Ο «Δικέφαλος» προέρχεται από την ισοπαλία με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για την Super League αλλά και την ήττα από την Λάρισα στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και όπως είναι εύκολα αντιληπτό, οι «κιτρινόμαυροι» θέλουν να επιστρέψουν άμεσα στις νίκες.

Πίστη για πρόκριση μέσα στον χιονιά!

Το 1-1 πριν μια εβδομάδα στο ΟΑΚΑ άφησε ένα «κρίμα» στα χείλη των ανθρώπων της ΑΕΚ καθώς η συνολική εμφάνιση της ομάδας θα μπορούσε να είχε φέρει τη νίκη επί της Ντιναμό Κιέβου.

Κι αυτό είναι που ενισχύει την πίστη τόσο στον Μανόλο Χιμένεθ, όσο και στους ίδιους τους παίκτες της ΑΕΚ ότι μπορούν να βρουν τον τρόπο για να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους 16 του Europa League κόντρα στις απουσίες που έχουν προκύψει, αλλά και στο ψύχος της Ουκρανίας.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει...

Η ΑΕΚ έκανε αυτό που ξέρει καλά. Εχει πείσμα... γερμανικό στο παιχνίδι της και παρέμεινε μάχιμη έως το τελευταίο λεπτό. Πάλι δικαιώθηκε. Έπειτα από ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ντιναμό Κιέβου και το αποτέλεσμα αυτό, μάλλον την αδικεί.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο ματς με τη Ντιναμό Κιέβου

Με αρκετές αλλαγές εν συγκρίσει με την ενδεκάδα πρωταθλήματος κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (1-0) θα παραταχθεί η ΑΕΚ στην εντός έδρας αναμέτρηση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου.

Ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε στο αρχικό σχήμα τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια, τον Γκάλο δεξί μπακ, τον Μπακάκη αριστερό μπακ, τον Βράνιες με τον Λαμπρόπουλο στα στόπερ, τον Σιμόες με τον Γαλανόπουλο στον άξονα, στην επίθεση δεξιά τον Μπακασέτα, αριστερά τον Κλωναρίδη και τον Λιβάγια πίσω από τον Γιακουμάκη σε σύστημα 4-2-3-1.

Να απολαύσει και αυτό το ταξίδι!

Η ΑΕΚ επέστρεψε φέτος για τα καλά στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και παραμένοντας αήττητη στο Europa League πήρε απολύτως δίκαια την πρόκρισή της στους 32 της διοργάνωσης.

Η Ένωση, που αποτελεί τη μοναδική εκπρόσωπο της Ελλάδας που συνεχίζει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, υποδέχεται απόψε την Ντιναμό Κιέβου στο ΟΑΚΑ (22:05 – CosmoteSport2) χωρίς άγχος με στόχο να απολαύσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι στη φάση των 32.

Η κεφαλιά-οβίδα του Λάζαρου και η απίθανη γκολάρα του Αραούχο!(vid)

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα επί του Ολυμπιακού στον αποψινό προημιτελικό του Κυπέλλου με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, αφού στο 57’ η άμυνα τον Ερυθρολεύκων «ξέχασε» τον διεθνή χαφ και αυτός άνοιξε το σκορ με «καρφωτή» κεφαλιά εντός περιοχής.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για την Ένωση, η οποία πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 73’, διευρύνοντας το προβάδισμά της.

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 0-0: Όλα για όλα στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, όμως, η ΑΕΚ έφυγε με το 0-0 από το Φάληρο και η πρόκριση θα κριθεί στο ΟΑΚΑ.

Στο ΟΑΚΑ θα κριθεί η πρόκριση στους «τέσσερις» του Κυπέλλου Ελλάδας μετά το αποψινό 0-0 στο Φάληρο ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν παρότι είχαν αρκετές ευκαιρίες. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 10λεπτο, υπήρξαν φάσεις από στημένες μπάλες που αποτέλεσαν το μεγάλο πρόβλημα της άμυνας της Ένωσης.

ΑΕΚ: Ρίχνει άγκυρα ο Τσιγκρίνσκι

Θέμα χρόνου η υπογραφή του νέου συμβολαίου του Ντιμίτρο Τσιγκρίνσκι με την ΑΕΚ μέχρι το 2020.

Με το στυλό στο χέρι είναι ο Ντιμίτρο Τσιγκρίνσκι. Ο Ουκρανός της ΑΕΚ συμφώνησε με την διοίκηση της ΠΑΕ για επέκταση του συμβολαίου του για ακόμα δύο χρόνια και μένουν μόνο οι υπογραφές. Η συνεργασία του με την Ένωση ολοκληρώνεται το καλοκαίρι του 2018 και θα ενεργοποιηθεί η οψιόν για ακόμα έναν χρόνο ενώ η νέα συμφωνία θα τον διατηρήσει στην ΑΕΚ ως το 2020.